Je vůbec třeba rozlišovat kávu na filtr a na espresso? Za nás rozhodně ano. A věříme tomu, že se na tom shodneme s mnoha zkušenými baristy i pražiči. Jak by tedy měl probíhat ideální výběr kávy na filtr?
Abychom si upřesnili, co myslíme kávou na filtr. Jde nám o alternativní metody přípravy jako Aeropress, French press, Chemex nebo Hario V60.
U káv na filtr by vás měly zajímat tyhle parametry:
- stupeň pražení
- země původu
- doporučení pražírny
Výběr kávy na filr podle stupně pražení
Obecně platí, že čím déle se kávová zrna praží, tím víc se ze zrnek vytrácí různé chuťové profily na úkor hořkosti a čokoládovosti. Od tmavě pražené kávy, která se používá převážně k přípravě espressa tak můžete očekávat úplně jinou chuť než od kávy světle pražené.
Právě světle pražená zrna se skvěle hodí na filtr. Hrají tóny, ovoce, citrusů, květin, ale i čaje nebo ořechů. U nás nejčastěji najdete světle pražené kávy v černobílých sáčcích s nápisem WHITE BEAN COFFEE. Pochází z různých koutů světa, od Nikaraguy až po Vietnam. U takové kávy si můžete být jisti, že jsme ji upražili na nejnižší stupeň, a že bude na filtru chutnat geniálně.
Je libo ochutnávku našich top káv na filtr?
Zkuste napřed degustační sadu WHITE BEAN COFFEE. Díky ní najdete jednoduše svého kávového favorita.
Kromě káv pražených na nejnižší stupeň (1) u nás pražíme kávu i na střední intenzitu (2 a 3). U takové kávy bude plnější tělo, ale méně výrazné chuťové tóny. Středně pražená zrnka je možné připravit na filtr i na espresso. Pokaždé vyniknou jiné přednosti kávy.
U káv, které můžete připravit na filtr i espresso se někdy můžete setkat s označením omni roast. Když ale jdete cíleně po kyselosti a ovocnosti, nebo naopak hořkosti s tóny čokolády, měli byste si vybrat buď světle praženou, nebo naopak tmavě praženou kávu.
Kávy vhodné na filtr
Kávy z edice White Bean nejlépe vyniknou při přípravě alternativními metodami.
Najít kávy pro měCo se stane, když přefiltrujete kávu na espresso nebo si uděláte espresso z kávy na filtr? Teoreticky nic. Prakticky z ní nedostanete maximum a nejspíš budete zklamaní chutí.
Výběr podle země původu
Obecně platí, že na filtr jsou absolutně dokonalé kávy z Afriky, například Keni, Etiopie nebo Tanzanie. V nich ucítíte naprosto zřetelně tóny ovoce, květin nebo čaje i lehoučký náznak hořké čokolády.
Kávou, kterou stojí za to filtrovat, se pyšní i státy středo a jihoamerické, například Honduras, Nikaragua nebo Kolumbie. Úžasná kyselost a svěžest se dá dostat i z některých brazilských káv, zejména těch zpracovaných medovou metodou (honey).
Když se podíváme do Asie, vede za nás na filtru káva z Vietnamu.
Co vám doporučuje pražírna
Pokud kupujete kávu z dobré pražírny, poznáte bezpečně doporučený způsob přípravy během online i offline nákupu.
Většina pražíren včetně COFFEESPOTU má kávy rovnou rozdělené do skupin (kávy na filtr, espresso směsi…). U každé kávy pak ještě máme vypsáno, jakou metodu přípravy doporučujeme. V případě, že si to přejete, dokážeme podle způsobu přípravy zrnka namlít.
U offline nákupu by vám měl umět poradit prodejce nebo barista, případně se mrkněte na balení, jestli není způsob přípravy vypsaný právě tam.
Tip: Výběr kávy na filtr za 5 sekund
Chcete si vybrat hned a bez čekání? Využijte zkratku v podobě průvodce výběrem kávy. Během několika sekund vám najde perfektní kávu jak na filtr, tak na espresso. Stačí vám zadat způsob přípravy, preferované chuťové tóny a požadovanou aciditu.
Nevíte, kterou kávu vybrat?
Náš průvodce výsledky na pár kliknutí dovede k takové, kterou si opravdu vychutnáte.
Najít kávu pro mě