Kávovníků existuje přes 120 druhů. Komerčně se pěstují z 99 % pouze dva – Arabica a Robusta. Plody připomínající třešně obsahují semena (kávová zrna), která si po zpracování, upražení, namletí a další přípravě vychutnáváme v podobě osvěžujících nápojů.
Objevte:
Arabica či Robusta? Základní rozdíly
Oba druhy se liší způsobem pěstování, tvarem zrnek, chutí i obsahem kofeinu. Preference milovníků kávy se jasně kloní k chuťově rozmanitější Arabice – tvoří asi 70 % celosvětové produkce.
Arabica v porovnání s Robustou:
- Má vyšší kyselost a bohatší chuť
- Nabízí více tónů od ovocných přes čokoládové, květinové až po kořeněné
- Obsahuje 2–3× méně kofeinu (Arabica má 1,2 až 1,5 %, Robusta 2,2 až 2,7 %)
- Obsahuje 2× více cukru
- Obsahuje více lipidů (tuků, olejů, vitamínů..)
- Je náročnější na pěstování, přestože preferuje mírnější klima
Arabica vs. Robusta: Jaký je rozdíl?
Čím si získává příznivce Robusta?
I Robusta má své fanoušky – hlavně díky až 3násobnému obsahu kofeinu. Poznáte ji podle typické hořké, zemité až dřevité chuti. Ve směsích Arabiky + Robusty prohlubuje chuť a výslednému espressu dodává příjemnou cremu. Chuťově vynikne třeba s chlebem a sýrem.
Pěstitelé si zase chválí jednodušší pěstování: Lépe odolává nemocem a dává vyšší výnosy.
Trocha historie, botaniky a základů pěstování
Botanicky jde o druhy kávovníku Coffea Arabica (kávovník arabský) a Coffea Canephora (kávovník statný, robustní). Arabský kávovník pravděpodobně vznikl křížením druhů Coffea Canephora a Eugenioides na hranici mezi Etiopií a Jižním Súdánem. Název arabský nese už od 7. století, kdy se přes moře dostal z Etiopie do Arábie.
Dnes se pěstuje arabský kávovník hlavně v Jižní Americe, kdežto Robusta spíše na východní polokouli. Nejvíce produkce pochází z Vietnamu.
Arabica se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách. Svědčí jí vyšší vlhkost, nižší teploty a větší rozdíl teplot během dne a noci. Díky tomu plody arabského kávovníku dozrávají pomaleji a mají tak více času na rozvinutí komplexních složek, které poznáte na chuti.
Srovnání nadmořských výšek, ve kterých se odrůdy pěstují
Rozdíl poznáte i ve tvaru a vůni zrnek
Máte v ruce kávové zrnko a váháte, jakého je druhu? Zaměřte se na rýhu uprostřed. Zrnko Arabiky mívá rýhu zakřivenou, kdežto Robusta rovnou. Zrnko arabského kávovníku bývá také protáhlejší a plošší. V surové podobě je světlejší.
Rozdíl je i ve vůni – zrnka arabského kávovníku voní před pražením trochu jako borůvky, kdežto Robusta spíš po arašídech.
Srovnání tvaru zrn Arabiky a Robusty
Trocha chemie
Složení Arabiky
Obsahuje oproti Robustě dvakrát více cukrů a o 60 % více lipidů, které ovlivňují proces pražení a napomáhají k rozvinutí jedinečných aromat. Vyznačuje se daleko komplexnější a rozmanitější chutí, která se odvíjí od odrůdy a přírodních podmínek, kde kávovník rostl. V chuti poznáte tóny oříšků, čokolády, ovoce či květin.
Složení Robusty
Robusta obsahuje dvoj- až trojnásobné množství kofeinu a kyseliny chlorogenové. Tyto složky působí jako přirození ochránci rostlin proti škůdcům, kterých se v nižších nadmořských výškách vyskytuje více. Kofein i kyselina chlorogenová mají velmi hořkou chuť, což se projeví na chuti kávy. U Robusty tedy očekávejte velmi hořkou, dřevitou chuť.
Obsah kofeinu v kávových nápojích
Z tisíců odrůd Arabiky i Robusty zbylo jen pár
Pěstitelé zkoušeli vyšlechtit spoustu druhů kávovníku arabského. Z tisíců odrůd – původem hlavně z Etiopie a Súdánu – se mimo Afriku dostal jen zlomek. K nejznámějším u nás patří:
- Typika – základ většiny běžných káv. Keře pochází z Jávy, odkud se rozšířily do zbytku světa.
- Bourbon – vznikl přirozenou mutací Typiky na ostrově Bourbon (dnešní Réunion).
Současné odrůdy představují v naprosté většině přirozené nebo uměle vytvořené mutace těchto dvou základních druhů. Běžně se setkáte například s těmito druhy: Castillo / Colombia / Caturra, Catuai, SL28, SL24, Ruiru 11 nebo Batian.
Také kávovníku statného existuje mnoho druhů. Pro většinu se však používá společný název „Robusta“. Pochází z Belgického Konga, odkud se přes Jávu rozšířil do zbytku světa.
Podíl jednotlivých zemí na produkci Arabiky a Robusty
Dnešní top producenti Arabiky
Největším producentem je Brazílie. Kvalitní kávu vyváží také:
zdroj: Enjoyjava.com
Dnešní top producenti Robusty
Zde jasně vede Vietnam.
- Vietnam
- Brazílie
- Indonésie
- Indie
- Uganda
- Malajsie
- Cote Divoire
- Thajsko
- Kamerun
- Filipíny
- Madagaskar
- Nová Guinea
- Guatemala
Závěr: Arabika nebo Robusta? Který druh je lepší?
Díky rozmanité komplexní chuti a aromatu bude vždy Arabika v kvalitě nadřazenější. V rámci obou druhů se však můžeme setkat s různě hodnotnými kávami.
Pokud tedy uvidíte na sáčku napsáno 100% Arabika, nemusí to nutně znamenat garanci výborné chuti. A pak samozřejmě záleží na preferencích každého z nás. Sebelepší Robusta však nikdy nedosáhne kvality lepší Arabiky.
Prahnete po silné, chuťově vyvážené kávě?
Ochutnejte směs obou druhů, naši vyladěnou směs STRONG - espresso směs
Silná chuť, ale báječně jemná crema. Ideál na pořádné espresso s chutí hořké čokolády, zemitosti a jemným kouřovým nádechem.
Přejeme dobrou chuť a pozor na závislost ☺ Tým COFFEESPOT
Ještě se neznáme? Ochutnejte Coffeespot!
Dopřejte si nový zážitek s čerstvě praženou kávou.
TIPY na přípravu domácí kávy:
- Připravte si kávu v Chemexu
- Moka konvička - kávičkářský kult venkova
- Kapky plné chuti - filtrovaná káva s Hario V60
- Aeropress: I ruční kávovar umí výbornou kávu
- French press: 7 kroků k chuťově dokonalé kávě
- Cold Brew Coffee - Unikátní kofeinové osvěžení
- 10 osvěžujících receptů na ledovou kávu z celého světa